• Warsztaty z ASTRONAWIGACJI z kpt. Adamem Kantorysińskim

Astronawigacja w najlepszym wydaniu!
prowadzi sam Kapitan Adam Kantorysiński !
zajęcia konkretne, treściwe, ciekawe!

O kursie…
Witamy wszystkich zainteresowanych wchłanianiem wiedzy żeglarskiej!

O ASTRONAWIGACJI powoli się już zapomina. Rzadko spotykamy sekstant na jachcie, a nawet jeżeli takowy jest – to nie wiemy jak go używać. Nie raz spotkamy nawet kapitanów jachtowych bez jakiegokolwiek pojęcia, jak nanieść pozycję za pomocą ciał niebieskich, przy użyciu sekstantu i tablic astronomicznych.
A szkoda!

Kiedyś astronawigacja wymagana była na egzaminach kapitańskich, pytano o obsługę sekstantu i kazano nawet liczyć pozycję z kąta poziomego czy pionowego. Dziś w większości wiemy, że coś takiego istnieje, i że ze Słońca, Księżyca, z planet i gwiazd można zrobić linie pozycyjną, ale nie mamy zielonego pojęcia, o co chodzi.

Przeszliśmy ze skrajności w skrajność. Ciężkie i długotrwałe dawne egzaminy – przemianowały się w totalny brak egzaminów, patent jachtowego sternika morskiego czy kapitana jachtowego => dostaje się na podstawie stażu. Dlatego niewiele osób posiada wiedzę astronomiczną, bo niby kto miałby tego nauczyć?

A czy taka wiedza może być w ogóle przydatna w dobie GPS? => Oczywiście!

Nawet teraz zdarzają się problemy z GPS’ami, system może przestać działać, a i u nas na jachtach może dojść np. do awarii zasilania. Kiedy wybieramy się na dłuższe, oceaniczne rejsy – wiedza z zakresu astronawigacji powinna wręcz być wymagana! Warto się dowiedzieć o co chodzi i jak korzystać z pomocy naukowych, żeby poradzić sobie z nawigacją nawet z sytuacji awarii GPS!

Astronawigacja jest głównym przedmiotem amerykańskich i angielskich egzaminów na kapitańskie stopnie oceaniczne IYT/MCA i RYA.

Zapraszamy więc na WARSZTATY Z ASTRONAWIGACJI!

Zajęcia poprowadzi fachowiec w tej i innych dziedzinach – znany kapitan, wieloletni dowódca żaglowca STS Fryderyk Chopin – ADAM KANTORYSIŃSKI.

Żeglując Chopinem przez Atlantyk kpt. Adam Kantorysiński uczył oficerów i wszystkich zainteresowanych astronawigacji. Mieliśmy sekstant, tablice astronawigacyjne i ćwiczyliśmy. Bardzo miło wspominamy te lekcje, wiele się nauczyliśmy i staramy się wykorzystywać tę wiedzę podczas własnych rejsów.

Zaprosiliśmy kpt. Adama do Wrocławia, aby podzielił się swoją wiedzą z innymi.

Serdecznie zapraszamy! Taka okazja może się nie powtórzyć!

Plan zajęć

DATA

GODZINY

TEMAT
sobota

godzina 1000

rozpoczęcie zajęć
1000 – 1400

teoria cz.I
1400 – 1530

przerwa
1530 – 1700

teoria cz.II
1700 – 1900

ćwiczenia cz.I
niedziela

1000 – 1400

ćwiczenia cz.II
1400 – 1500

przerwa
1500 – 1900

ćwiczenia cz.III
godzina 1900

zakończenie zajęć

W ramach zajęć m.in: systemy współrzędnych, układ horyzontalny i układ współrzędnych równikowych, metoda szerokościowa i wysokościowa obliczania linii pozycyjnej, poprawki uwzględniane w astronawigacji, chronometr i czas okrętowy, okresy obserwacji astronomicznych, ćwiczenia przy użyciu sekstantu i tablic astronomicznych, wykreślanie pozycji astronomicznej, identyfikacja gwiazd i planet…

Prowadzący: kpt. Adam Kantorysiński

Uprawnienia:
Świadectwo Oficera Wachtowego na statkach o poj. brutto 500 i powyżej, Kapitan jachtowy żeglugi wielkiej, Kapitan motorowodny żeglugi wielkiej, Świadectwo radarowe + ARPA, Świadectwo Ogólne Operatora GMDSS, STCW…

Doświadczenie:
Przepłynął ponad 40 tys. Mm jako skipper na jachtach pow. 12 m, otrzymał 2 wyróżnienia „Żeglarski Rejs Roku”, pracował jako Starszy Rybak oraz Kierownik Jednostki Rybackiej, jako I Oficer na STS VISSINGEN, Starszy Oficer STS PEACE, Starszy Marynarz na statkach pow. 500 GT, Bosman STS Fryderyk Chopin (23 tys. Mm), I Oficer STS Fryderyk Chopin (29 tys. Mm) i Kapitan STS Fryderyk Chopin (1998-2009, 97 tys. Mm)…

Cena: 440 zł
Cena zawiera => szkolenie, materiały szkoleniowe
Cena nie zawiera => dojazdu na kurs, ew. zakwaterowania, wyżywienia

Zapisy:
wypełnienie formularza zgłoszeniowego
zaliczka w wysokości 200zł płatna w ciągu 7 dni od zgłoszenia (dane do wpłat w zakładce KONTAKT)
pozostała kwota płatna pierwszego dnia kursu
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! Max. grupa 12 osób.

Zniżki:
5% dla stałych klientów
5% dla młodzieży uczącej się do 26r. życia

Uwagi: osoby, które uczestniczyły już w naszym kursie z astronawigacji => mają możliwość na powtórkę (bez dodatkowych kosztów, po uprzednim skontaktowaniu się z organizatorem)

Talar Jachting

Od lat zajmujemy się organizowaniem i prowadzeniem rejsów i kursów żeglarskich po morzach - na przeróżnych akwenach świata. Pomagamy w organizacji czasu wolnego pod żaglami, przeprowadzamy jachty, szkolimy na stopnie żeglarskie i motorowodne. Uczymy manewrować, nawigować, pośredniczymy w czarterowaniu jachtów, doradzamy...

Kontakt

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

info@talar-jachting.pl

gosia@talar-jachting.pl

+48 606 715 125