Radiooperator SRC

szkolenia_radiooperatorW świetle prawa, na jachcie posiadającym UKF’kę (czyli radiostację VHF) – musi znajdować się przynajmniej jedna osoba, legitymująca się Świadectwem Operatora Łączności (osobą tą wcale nie musi być kapitan!)

Świadectwo Operatora Bliskiego Zasięgu SRC (wydawane przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu z wiadomości i umiejętności osoby ubiegającej się o takie świadectwo) uprawnia do wykonywania obowiązków radiowych w obszarze morza A1 na statku wyposażonym w urządzenia GMDSS (statku nie podlegającym Konwencji SOLAS)

vhf_dscSRC – Short Range Certificate
GMDSS – Globar Maritime Distress and Safety System
DSC – Digital Selective Calling
Konwencji Solas podlegają statki powyżej 300 ton pojemności brutto, uprawiające żeglugę międzynarodową oraz statki pasażerskie, a więc statki poza konwencyjne to: jachty, holowniki, statki rybackie, itd.
Obszar morza A1 – to obszar będący w zasięgu przynajmniej jednej stacji nadbrzeżnej ultrakrótkofalowej VHF, z której możliwa jest ciągła i skuteczna łączność alarmowania za pomocą cyfrowego selektywnego wywołania – DSC na kanale 70 (156,525 MHz). Zasięg działania tego obszaru wynosi średnio 20-30 Mm.

601302_498232796885151_223405055_nUprawnienia na pewno warto zdobyć, jeżeli chcesz samodzielnie prowadzić rejsy, bądź dołączyć do ekipy na ciekawy rejs, gdzie osoby z uprawnieniami radiooperatora brakuje!

W Chorwacji czy Grecji czy innych śródziemnomorskich akwenach oprócz patentu sternika jachtowego wymagane jest posiadanie właśnie Świadectwa Radiooperatora w celu wyczarterowania jachtu.

Kurs nie jest obowiązkowy! Można podejść do egzaminu bez uczestnictwa w kursie.

Warto jednak posiąść niezbędną wiedzę od kompetentnych i doświadczonych instruktorów – o sposobach komunikowania się w niebezpieczeństwie, wzywania pomocy, wykorzystywania urządzeń na jachcie, odbierania prognozy pogody i ostrzeżeń nawigacyjnych, nauczyć, jak należy komunikować się z bosmanatami czy kapitanatami portów, strażą graniczną, innymi jednostkami…

Dodatkowo, nasi kursanci otrzymują gratis książkę „SRC – podręcznik dla radiooperatorów” wraz z symulatorem radiotelefonu VHF DSC.

Zajęcia praktyczne prowadzone są na nowoczesnych radiotelefonach ICOM. Przygotowując się do egzaminu warto również poćwiczyć na symulatorze z płytki CD, dołączonej do podręcznika, w której zaprezentowany został model SAILOR radiotelefonów, wykorzystywanych również na morzu.

epirbKursy odbywają się w weekendy, zwykle jednodniowo, w małych grupach. Część teoretyczna kursu obejmuje nie tylko zagadnienia związane z radiem VHF oraz DSC, ale także NAVTEX, radiopławy EPIRB, transpondery radarowe SART, system GMDSS.

Podstawowym zadaniem UKF-ki i radiooperatora jest skuteczne wzywanie pomocy, odbieranie prognoz pogody, porozumiewanie się z kapitanatami, strażą graniczną – zapoznajemy więc kursantów z procedurami, listą kanałów, wymaganym słownictwem

Kursy obejmują zarówno zajęcia teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne z obsługi urządzeń radiowych.

W ramach kursu każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe (Podręcznik dla Radiooperatorów oraz płyta CD, pomocne przy przygotowywaniu się do egzaminu)

Rozpoczęcie kursu: godzina 1000 danego wskazanego dnia.

Gdzie odbywają się nasze szkolenia SRC?

Szkolenia prowadzimy głównie w Kaliszu, Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej, Gdyni, SANYO DIGITAL CAMERAWrocławiu…

Przed kursem wysyłamy informacje /mailowo lub telefonicznie/ do naszych klientów z dokładnym adresem i wszelkimi szczegółowymi informacjami, dotyczącymi szkolenia.

Dla grup zorganizowanych możemy przeprowadzić szkolenie w dowolnym miejscu i dogodnym terminie.

Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia indywidualnego.

W razie jakichkolwiek pytań – prosimy o kontakt.

Kto prowadzi nasze szkolenia SRC?

Kpt. Piotr Lewandowski lub kpt. Łukasz Mielczarek – obydwaj mają ogromne doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu jachtów po morzach i w obsłudze radiotelefonów morskich – posiadają certyfikaty SRC oraz LRC (radiooperatorów bliskiego oraz dalekiego zasięgu).

vhf icom dEgzamin

Egzaminy przeprowadzane są przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i odbywają się w ciągu całego roku w większych miastach, w całej Polsce.

Aktualny harmonogram egzaminów znajdziesz => tutaj

Egzamin składa się z testu jednokrotnego wyboru.

Wymagania egzaminacyjne

  1. ukończone 18 lat!
  2. dokumenty:
    • wniosek o wydanie świadectwa – pobierz dok. pdf
    • 2 aktualne, jednakowe, podpisane zdjęcia (o wymiarach 35×45 mm)
    • dowód lub kserokopia dowodu wniesionych opłat „za egzamin”(100zł) i „za wydanie świadectwa” (25 zł) 
  3. W celu uzyskania świadectwa nowego (pierwszy raz) i odnawianego (w przypadku egzaminu uzupełniającego), wpłat należy dokonywać na konto:

    NBP O/O Warszawa: 75 1010 1010 0060 4422 3100 0000
    Tytuł wpłaty: za egzamin i za świadectwo MOR

     

    W celu odnowienia świadectwa (bez egzaminu uzupełniającego), uzyskania duplikatu świadectwa lub wymiany świadectwa, wpłat należy dokonywać na konto:

    NBP O/O Warszawa: 75 1010 1010 0060 4422 3100 0000
    Tytuł wpłaty: za świadectwo MOR

tabelka

Formularz zgłoszeniowy

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Kod szkolenia

Termin szkolenia

Telefon

Treść wiadomości

 

Załączniki

Talar Jachting

Od lat zajmujemy się organizowaniem i prowadzeniem rejsów i kursów żeglarskich po morzach - na przeróżnych akwenach świata. Pomagamy w organizacji czasu wolnego pod żaglami, przeprowadzamy jachty, szkolimy na stopnie żeglarskie i motorowodne. Uczymy manewrować, nawigować, pośredniczymy w czarterowaniu jachtów, doradzamy...

Kontakt

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

info@talar-jachting.pl

gosia@talar-jachting.pl

+48 606 715 125