Tajlandia

tajlandia

Tajlandia zachwyca nad i pod wodą. Zarówno żeglarze jak i nurkowie znajdą tu wiele ciekawych miejsc do penetracji. Wiatrowo – raczej umiarkowanie, a więc to raj dla cruisingowców.
Turystycznie – super. Widoki wysokich klifów wystających prosto z wody, czy zamieszkałe wioski na wodzie, cudne plaże i mało uczęszczane kotwicowiska… – sprawiają niesamowite wrażenie. Do tego świetne i tanie jedzenie, wycieczki pomiędzy mangrowcami tajlandzkimi łodziami, czy wycieczka na słoniu po dżungli – uzupełniają program żeglarski.

P1090939_2_mTajlandia – to kraj położony w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nizinny, od wschodu graniczący z Laosem i Kambodżą, na południu z Malezją i dalej z Birmą (Myanmarem), zajmuje niewiele więcej niż 1,5 obszaru naszego kraju, ale za to linia brzegowa jest prawie 4 razy dłuższa. Największa wyspa – to Phuket (542 km2), znajdująca się na Morzu Andamańskim, potem Ko Samui (280 km2) i dalej Phangan (168 km2) w Zatoce Tajlandzkiej. Językiem urzędowym jest tutaj tajski, stolica to Bangkok (po tajsku Krung Thep), waluta – bat (THB), religia w większej mierze – to buddyzm, głową państwa jest król Bhumibol Adulyadej, ruch samochodowy – lewostronny… Więcej => tutaj.

W Tajlandii panuje głównie klimat zwrotnikowy monsunowy, jedynie na południu kraju – równikowy wilgotny. W związku z powyższym wyróżnia się 3 pory roku: gorąca i sucha (od marca do maja/czerwca, temp. ok 40C i więcej), ciepła i wilgotna (okres nasilenia się wiatrów monsunowych, od lipca do października, niewiele chłodniej, ale znacznie wzrasta wilgotność powietrza) i chłodna i sucha (od listopada do lutego, zdecydowanie mniej opadów, sporo słońca, ciepło).

Znajdziemy tu różnorodne formy krajobrazu – warstwowe góry i zamknięte w ich obrębie rolnicze doliny, skaliste i porośnięte lasami wysepki, plantacje palmy kokosowej i kauczukowca, wapienne skały z tajemniczymi jaskiniami, wiecznozielone lasy, plaże… a może natrafimy nawet na wydobywców rubinów, szafirów czy diamnetów, które ostatnimi czasy zwiększyły znaczenie na rynku krajowym i zagranicznym Tajlandii…

01Tajlandia – to kraj ludzi wolnych (dosłowne tłumaczenie nazwy państwa), życzliwych i otwartych, rodzinnych i wesołych – mimo różnorodnych ludów i odmiennych kultur.
Trzeba przestrzegać tu kilku zasad, podstawowe to: nigdy nie dotykać głowy Tajlandczyka, nie kierować też stopy w stronę Tajlandczyka, aby nie poczuł się urażony (np. kiedy się zakłada nogę na nogę, stopy uważane są w Tajlandii za nieczyste)

Ponieważ kraj jest samowystarczalny pod względem produkcji żywności – kuchnia tajlandzka jest bardzo dobra, z pewnością należy jej wypróbować! (np. takie pyszności jak: Panang Nua, Tom Yum Seafood, Masaman Kai, Kraprow Nua, Pla pad King, Tom Kha Kai, Larb Moo i inne :-))
Odwiedzających Tajlandię czeka podziwianie ciekawej i jakże odmiennej od naszej sztuki i architektury. Przyciągają uwagę tzw. „Waty„, a więc świątynie z klasztorami, w których mieszka ok. 300 tysięcy mnichów, także zdobione dachy z rzeźbieniami, odzwierciedlające człowieka – ptaka, figury i różnorodne pomniki Buddy, krużganki i inne.  Dlatego tez polecamy spędzić kilka dni w Bangkoku (dla chętnych) po lub przed rejsem (często organizujemy kilkudniowy pobyt w znanym miejscu podczas dalekich rejsów, np. 11 dni żeglowania po Tajlandii i 3 dni w Bangkoku, albo 11 dni żeglowania po Seszelach i 3 dni w Dubaju…), gdzie i tak planowana jest najczęściej przesiadka samolotowa, aby bliżej poznać stolicę państwa i jego zabytki. Być może długo nie będziemy mieli okazji, aby znów tam przyjechać, a na pewno warto!

Oto atrakcje, które czekają na nas podczas żeglarskiej przygody z Phuket lub Langkawi:

Phang NgaP1090910_m – zatoka ze wspaniałymi, wapiennymi skałami, spektakularnymi widokami i tajemniczymi, wyżłobionymi przez wodę jaskiniami.

 • Jedna z tych jaskiń stała sie bardzo popularna za sprawą nakręconego tu filmu w 1974r. „Człowiek ze złotym pistoletem” z udziałem Jamesa Bonda, do której możemy podpłynąć pontonem (Koh Ping Kan – James Bond Island)

 • Sea Gypsea Village – to muzułmańska wioska, zbudowana całkowicie na palach w Ko Panyi, również ciekawe miejsce na północy Phang Nga (silne prądy i wysokie pływy!), warto zorganizować stąd wycieczkę lokalną łódką po mangrowcach, niezapomniane widoki!

 • Hong Island – wyspa z wewnętrznymi lagunami (o ciekawych nazwach: „Salon” i „Pokój dla nowożeńców” :-)) z naturalnymi stalaktytami i stalagmitami

 • Jeszcze inne ciekawe jaskinie znajdziemy na Koh Phanak

P1090694_mRank Island – na tej wyspie, a dokładnie w Koh Rang Yai – można zobaczyć perłową farmę, jedną z najbardziej znanych i rozległych farm tego typu w południowej Tajlandii i podejrzeć uprawę perły. Istnieje również możliwość zakupu pereł różnej wielkości – w perłowym sklepie :-)

Racha Islands – wyspy znane głównie z doskonałych miejsc do nurkowania i snoorklowania. Poleca się kotwiczenie w zatoczce Ao Tawan Tok albo Ao Bungalow, a także Ao Siam, pozwalające na długie, romantyczne spacery. Racha Noi jest niezamieszkała i oferuje super nurkowania.

Phuket – zachodnie wybrzeże oferuje aż 17 piaszczystych plaż, m.in. Karon Beach, Kata Beach, Patong Beach. Ta ostatnia jest najbardziej popularna i najlepiej rozwinięta na całym zachodnim wybrzeżu wyspy Puket, stanowi jej główny ośrodek turystyczny, można tu zrobić tanie zakupy i doświadczyć nocnego życia Tajlandczyków.

Similan Islands – to archipelag 9 wysp, stanowiących morski park narodowy, uznawane są za jedne z najlepszych miejsc nurkowych w Tajlandii – z wąwozami, tunelami, jaskiniami i koralowcami, żarłaczami białymi, tuńczykami, mantami, żółwiami i innymi morskimi stworzeniami.

 • Wycieczka na wyspę nr 4 oraz na północny kraniec wyspy nr 8 w Donald Duck Bay – to niezapomniane doznania (każda z wysp ma tutaj przypisany numer).

 • Ko Tachai – szczyci się mianem jednej z najlepszych plaż w Tajlandii, można tu zorganizować BBQ w porozumieniu z lokalnymi władzami

 • Ko Surin – świetne miejsca do snoorklowania, mało turystów, atrakcyjna wioska cygańska do zobaczenia

 • pomiędzy wyspami można liczyć na udane połowy ryb, których jest tu całe mnóstwo!

P1090882_mProwincja Krabi – piękne plaże, kotwicowiska, idealne miejsca do kąpieli i podziwiania podwodnego świata. Jedną z najbardziej turystycznych miejscowości w okolicy jest Ao Nang, skąd można zorganizować wycieczkę do miasta Krabi i wycieczkę do dżungli na słoniach, a także wybrać się na zakupy po miasteczku.

 • Ko Dam Hok i Ko Dam Kwan to ciekawe wyspy niedaleko Krabi z sand bank – piaszczystym przejściem pomiędzy wyspami, ale tylko podczas niskiej wody, ciekawe zjawisko, a zaraz obok jest znana Koh Kai (Chicken Island i faktycznie tak wygląda :-))

 • Dalej na południe znajdują się Phi Phi i Phi Phi Lee – raj, wyspy uważane są za najpiękniejsze na Morzu Andamańskim. W zatoce Maya Bay (Phi Phi Lee) można cieszyć się kąpielami i snoorklowaniem w krystalicznie czystej wodzie (to tutaj częściowo nakręcono film”The Beach” z Leonadro di Caprio w roli głównej

 • Na Phi Phi polecamy kotwiczenie w takich zatokach jak: Ao Nui, Ao Yongasem (Monkey Beach), Ton Sai Bay

 • Na Phi Phi Lee warto zatrzymać się w grocie Vikingów, Hong Pileh i w najsłynniejszej Maya Bay, a w okolicy warto zostać dłużej i zorganizować nurkowanie (mamy dojścia do baz nurkowych!)

P1090705_mLanta Island – wyspa usytuowana na zachodnim wybrzeżu Morza Andamańskiego pomiędzy Krabi i Phi Phi, z pięknymi białymi piaszczystymi plażami, rozciągniętymi z północy na południe, wspaniałymi krajobrazami. Znajduje się tam wiele małych zalesionych wysepek, a dookoła rafy koralowe i urozmaicone życie pod wodą.

Rok Island – wyspa składająca się z dwóch innych: Ko Rok Nai (wewnątrz) i Koh Rok Nok (na zewnątrz).

 • Koh Rok Noi – to głównie strome klify i piękne plaże, krystalicznie czysta woda, rafy koralowe i skały.

 • Koh Rok Nok z kolei – to miękkie, białe, piaszczyste plaże i płytkie rafy koralowe na południowo – wschodnim i południowym brzegu, znane plaże to Hat Thalu i Had Man Sai, skąd oglądanie zachodzącego słońca jest niezapomniane.

Butang Islands – niedaleko Langkawi mało znane wyspy, gdzie zamiast tysiąca turystów – spotkamy rzesze małpek . Jedna z tych wysp – malutka Lipe – ma kształt bumeranga, gdzie znaleźć można kilka skuterów, ścieżki spacerowe, kilka sklepików, a przede wszystkim białe plaże o wymownych nazwach: Wschodu Słońca (Sunrise Beach), Zachodu Słońca (Sunset Beach) oraz Pattaya (Pattaya Beach)

P1090659_mKo Phetra – mała i spokojna wyspa, której klify wznoszą się na wysokość 377 metrów, tutaj obowiązkowa kąpiel i snoorklowanie, a na noc polecamy postój przy Wyspach Lao Liang, które należą do Parku Narodowego Mu Ko Phetra.

Ko Muk –  to górzysta wyspa odwiedzana ze względu na niesamowitą Emerald Cave – Szmaragdową Jaskinię na zachodnim wybrzeżu, do której trzeba płynąć wpław z latarką przez ciemny osiemdziesięciometrowy tunel. Jaskinia prowadzi do cienistej doliny która skrywa piaszczystą plażę

Langkawi – to główna wyspa z archipelagu 104 wysp o tej samej nazwie, należące do Malezji ze stolicą Kedah. Tutaj znajduje się marina zaokrętowania w przypadku organizacji rejsów one way Langkawi – Phuket. Istnieje oczywiście możliwość rozpoczęcia i zakończenia rejsu w Langkawi, tutaj dookoła również znajdują się piękne tereny, m.in.:

 • wysepka Pulau Tepur z małpkami, schodzącymi na wieczór z gór i biłą, piaszczysta plażą

 • plaże Pantai Cenang, Tanjung Rhu – jedne z najbardziej znanych w Langkawi, wiele tu dobrych restauracji i sklepików, możliwość zaprowiantowania, akwarium przy tej pierwszej

 • na południu wyspa Dayang Bunting z naturalnym, największym w Langkawi jeziorem, osnutym legendami, tzw. „Jezioro brzemiennej Księżniczki” („Pregnant Princess Lake”), można się tu wykapać i spacerować po naturalnym rezerwacie

 • Kuah – stolica państwa, z wieloma sklepami „duty free” i mariną tuż przed centrum

 • Park naturalny Kilim (Kilim Geoforest Park) – to jakby wycieczka do innego świata, świata sprzed biliona lat, w którym znajduje się 100m2 wapiennych klifów wyrastających wprost z dzikich mangrowców. Można zejść do samego środka mangrowców na świeże owoce morza od rybaków z farm rybnych (znana restauracja na palach The Hole In the Wall, cumowanie na rzece Kilim)

P1090998_m

Proponowane trasy rejsu

Rejs tygodniowy 

  • 7 noclegów

  • zaokrętowanie-wyokrętowanie: Tajlandia – Yacht Haven Marina (Phuket)

  • trasa typu: cruising

Dzień  Trasa Ilość Mm
1 Zaokrętowanie, zaprowiantowanie, przeszkolenie, aklimatyzacja, posiłek w tajskiej lokalnej knajpie 0
2 Yacht Haven Marina – Phang Nga Bay (Koh Hong, Koh Ping Kan (James Bond Island), Koh Pan Yi (Sea Gypsea Village)) 20
3 Koh Pan Yi (Sea Gibsea Village) – Koh Hong (Krabi) – Krabi 35
4 Krabi – Phi Phi – Phi Phi Lee 25
5 Phi Phi Lee – Ko Racha (Yai, Noi) 30
6 Ko Racha Yai – Ko Rang Yai (perłowa) 22
7 Ko Rang Yai – Yacht Haven Marina (Phuket) 17
8 Wyokrętowanie

Rejs 10-dniowy

  • 10 noclegów

  • zaokrętowanie-wyokrętowanie: Tajlandia – Yacht Haven Marina (Phuket)

  • trasa typu: cruising

Dzień  Trasa Ilość Mm
1 Zaokrętowanie, zaprowiantowanie, przeszkolenie, aklimatyzacja, posiłek w tajskiej lokalnej knajpie 0
2 Yacht Haven Marina – Phang Nga Bay (Koh Hong, Koh Ping Kan (James Bond Island), Koh Pan Yi (Sea Gypsea Village)) 20
3 Koh Pan Yi (Sea Gibsea Village) – Koh Hong (Krabi) – Krabi 35
4 Krabi – Phi Phi – Phi Phi Lee 25
5 Phi Phi Lee – Ko Lanta (Yai) 30
6 Ko Lanta – Ko Rok (Noi, Nok) 20
7 Ko Rok Nok – Ko Ha Yai 16
8 Ko Ha Yai – Ko Racha (Yai) 35 
9 Ko Racha Yai – Ko Rang Yai (perłowa) 22
10 Ko Rang Yai – Yacht Haven Marina (Phuket) 17
11 Wyokrętowanie  0

Rejs 14-dniowy

 • 14 noclegów

 • zaokrętowanie-wyokrętowanie: Tajlandia – Yacht Haven Marina (Phuket)

 • trasa typu: sailing

Dzień  Trasa  Ilość Mm
1 Zaokrętowanie, zaprowiantowanie, przeszkolenie, aklimatyzacja, posiłek w tajskiej lokalnej knajpie 0
2 Yacht Haven Marina – Phang Nga Bay (Koh Hong, Koh Ping Kan (James Bond Island), Koh Pan Yi (Sea Gypsea Village)) 20
3 Koh Pan Yi (Sea Gibsea Village) – Koh Hong (Krabi) – Krabi 35
4 Krabi – Phi Phi – Phi Phi Lee 25
5 Phi Phi Lee – Ko Lanta (Yai) 30
6 Ko Lanta – Ko Rok (Noi, Nok) 20
7 Ko Rok Nok – Ko Ha Yai 16
8 Ko Ha Yai – Ko Racha (Yai) 35 
9 Ko Racha Yai – Similan Islands 75
10 Similan Islands 15
11 Similan Islands  15
12 Similan Islands – Patong Beach (Phuket) 60
13 Patong Beach (Phuket) – Ko Rang Yai (wyspa perłowa) 30
14 Ko Rang Yai – Yacht Haven Marina (Phuket) 17
15 Wyokrętowanie  0

Rejs 14-dniowy

 • 14 noclegów

 • one way Malezja (Langkawi) – Tajlandia (Phuket)

 • zaokrętowanie: Langkawi, Telaga Marina; wyokrętowanie: Yacht Haven Marina Phuket,

 • trasa one way typu: cruising

Dzień  Trasa Ilość Mm
1 Zaokrętowanie w Langkawi, zaprowiantowanie, przeszkolenie, aklimatyzacja, posiłek w tajskiej lokalnej knajpie i kotwiczenie przy najpiękniejszej plaży Pantai Cenang 5
2 Pantai Cenang – Pulau Dayang Bunting 6
3 Pulau Dayang Bunting – Kuah Town 12
4 Kuah Town – Kilim Natoral Park – Tanjung Rhu Beach (N Langkawi) 25
5 Tanjung Rhu Beach (N Langkawi) – Tarutao National park 15
6 Tarutao National park – Ko Tanga – Butang Islands 30
7 Butang Islands 7
8 Butang Islands – Ko Rok (Rok Nok, Rok Noi) 43 
9 Ko Rok – Ko Muk 18
10 Ko Muk – Ko Lanta 16
11 Ko Lanta – Phi Phi Lee – Phi Phi 30
12 Phi Phi – Ko Rcha Yai 25
13 Ko Racha Yai – Ko Rang Yai (wyspa perłowa) 22
14 Ko Rang Yai – Yacht Haven Marina (Phuket) 17
15 Wyokrętowanie 0

Tajlandia 2012

3 dni w Bangkoku + rejs z Phuket

s/y Hugo, s/y Cervantes (Harmony 47)

Bangkok, Phuket, James Bond Island, Pan Yi,
Phi Phi, Phi Phi Lee, Ha Yai, Racha, Rang Yai…


P1060915_m

Tajlandia relacja z rejsu po niebiańskich plażach

autor: Agata Pyziak

Formularz czarterowy

[contact-form-7 id=”1718″ title=”FormularzCzartery”]

Talar Jachting

Od lat zajmujemy się organizowaniem i prowadzeniem rejsów i kursów żeglarskich po morzach - na przeróżnych akwenach świata. Pomagamy w organizacji czasu wolnego pod żaglami, przeprowadzamy jachty, szkolimy na stopnie żeglarskie i motorowodne. Uczymy manewrować, nawigować, pośredniczymy w czarterowaniu jachtów, doradzamy...

Kontakt

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

info@talar-jachting.pl

gosia@talar-jachting.pl

+48 606 715 125